Maricopa County

Maricopa County Board Of Supervisors

301 W. Jefferson, Phoenix 85003

District 1 Supervisor Jack Sellers (Chair) Email District 1  602-506-1776
District 2 Supervisor Steve Chucri Email District 2 602-506-7431
District 3 Supervisor Bill Gates Email District 3 602-506-7562
District 4 Supervisor Clint Hickman Email District 4 602-506-7642
District 5 Supervisor Steve Gallardo Email District 5 602-506-7092

Meetings

The five (5) member Board meets each month as defined in the Annual Posting Notice. Additional meetings throughout the year are listed in the Special Posting Notice.  To view Meetings & Agendas click here. 

  • Residents can submit comments related to the Board Meeting agenda before 10:00 am on Monday, September 20, by emailing Agenda.Comments@Maricopa.Gov or calling 602-506-3766.
  • Residents can watch the Board meeting live-streamed at Maricopa.Gov or Maricopa.Gov/324 at the time of the meeting.
  • Residents can also watch via GoToWebinar.com, and entering the webinar meeting ID 794-085-291.  Pre-registration may be done via this link:   https://attendee.gotowebinar.com/register/6883980047091656717 
  • Residents may listen to the Webinar by dialing 1 (562) 247-8422, and entering the Audio Access code 510-517-123#.  Long distance charges may apply.  
  • No Audio PIN is needed to listen only.

All County-Wide Elected Officials

Office/Office Holder Email Phone
Assessor Eddie Cook

Email Cook

506-3406
Attorney Allister Adel Email Adel 506-3411
Superior Court Clerk Jeff Fine  Email Jeff Fine 506-3676
Recorder Stephen Richer Email Richer 506-2825
School Superintendent Steve Watson Email Steve Watson 506-3361
Sheriff Paul Penzone Email Paul Penzone 876-1801
Treasurer John Allen Email Allen 506-8511


DEPARTMENT HEADS

Title Name Phone
Manager Email Joy Rich 506-3415
Deputy Manager  Reid Spaulding 506-6025
Assistant County Manager  Valerie Beckett 506-2623
Assistant County Manager  Lee Ann Bohn   372-7020
Animal Care & Control Robyn Jaynes 506-8515
Air Quality Vacant 506-6010
Auditor Mike McGee 506-1585
Budget Managers Mayra Hourigan/ Kristin Chernin 506-3063
Chief Adult Probation Michael Cimino 506-7249
Chief Juvenile Probation Eric Meaux 506-2011 
Clerk of the Board Juanita Garza (Interim) 506-3766
Communications/ News Room Fields Moseley  506-6453 
Correctional Health Services Grant Phillips 876-7109 
Election Scott Jarrett 506-3535
Emergency Management Robert Rowley  273-1411 
Environmental Services  Darcy Kober 506-6616 
Facilities Management  Rich Wegele 506-1141 
Finance John Lewis  506-3561 
Flood Control  Michael Fulton 506-1501 
Government Relations Michelle Hindman 506-7075
Housing Authority Gloria Munoz 744-4542
Human Resources N/A 506-3755 
Human Services Bruce Liggett 506-5911 
IT Director/CIO  Ed Winfield 506-7116 
Legal Defender  Sherri McGuire Lawson 506-8800 
Library District  Jeremy Reeder 652-3000 
Medical Examiner Dr. Jeffrey Johnston 506-3322 
Mental Health Services Dawn Noggle 876-7807
Parks & Recreation  RJ Cardin 506-2930 
Planning & Development  Jennifer Pokorski   506-3301
Procurement Kevin Tyne 506-3967 
Public Advocate Sabrina Ayers Fisher  372-2815
Public Defender  James Haas 506-7228 
Public Fiduciary N/A 506-5801 
Public Health Jeanene Fowler 506-6601 
Risk Management  Jerry Spars 506-7888
Stadium District  Daren Frank 462-6462 
Transportation/Engineer Jennifer Toth 506-2400
Waste Resources & Recycling Department N/A 506-4006

JUSTICE COURTS

Precinct Justice of the Peace Constable Fax Address

Agua Fria Precinct

Email Joe Guzman
Phone: 372-8001

Email Doug Clark
Phone: 372-8192
372-8201 10420 W. Van Buren Street, Number 101
Avondale 85323
Arcadia Biltmore Precinct Email Leonore Driggs
Phone: 372-6300
Email Carolyn Lane
Phone: 372-6316
372-6412 620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Arrowhead Precinct Email Craig Wismer
Phone: 372-2000
Email Michael Branham
Phone: 372-2568
372-2620 14264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374 
Country Meadows Precinct Email Anna Huberman
Phone: 372-8000
Email Kenneth Sumner
Phone: 372-8823
372-8024 10420 W. Van Buren Street, Number 100
Avondale 85323
Desert Ridge Precinct Email Cathy Riggs
Phone: 372-7100
Email James Rich
Phone: 372-7756
 372-7912  18380 N. 40th Street, Number 130
Phoenix 85032
Downtown Precinct Email Enrique Medina Ochoa
Phone: 372-6300
Email Darlene Martinez
Phone: 372-6318
372-6406 620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003
Dreamy Draw Precinct Email Frank Conti
Phone: 372-7000
Email Rhys Torres
Phone: 372-7633
372-7911 18380 N. 40th Street,
Phoenix 85032 
East Mesa Precinct Email Keith Russell
Phone: 480-985-0188
Email Ken Allen
Phone: 480-985-0189
480-396-6327  4811 E. Julep, Number 128
Mesa 85205 
Encanto Precinct Email Ken Cheuvront
Phone: 372-6300
Email Maria Ligocki-Russell
Phone: 372-6310
N/A 620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
Hassayampa Precinct Email Miles Keegan
Phone: 372-2000
Email Scott Blake
Phone: 372-2565
N/A 14264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Highland Precinct Email Jordan Ray
Phone: 372-8300
Email Luke Thomas Palmer
Phone: 372-8307
372-8301 55 E. Civic Center Drive, Suite 55
Gilbert 85296 
Ironwood Precinct Email Joe Getzwiller
Phone: 506-1589
Email Dan Birchfield
Phone: 506-1589
683-6412 209 E. Pima Street, Gila Bend 85337
P.O. Box 648 
Kyrene Precinct Email Sharron Sauls
Phone: 372-3400
Email Ben Halloran
Phone: 372-3510
372-3494 201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
Manistee Precinct Email Donald Watts
 Phone: 372-2000
Email Lennie McCloskey
 Phone: 372-2567
372-2068 14264 W. Tierra Buena Lane,
Surprise 85374
Maryvale Precinct Email Andy Gastelum
Phone: 372-8002
Email Denice Garcia
Phone: 292-0242
372-8203 10420 W. Van Buren Street, Number 102
Avondale 85323 
McDowell Mountain Precinct Email Michele Reagan
Phone: 372-7000
Email David Lester
Phone: 372-7635
372-7910 18380 N. 40th Street,
Phoenix 85032
Moon Valley Precinct Email Deborah Begay
Phone: 372-7000
Email Carl Seel
Phone: 372-7634
372-7910 18380 N. 40th Street,
 Phoenix 85032
North Mesa Precinct Email Kyle Jones
Phone: 480-926-9731
Email Jon Curtis
Phone: 480-497-2443
N/A 1837 S. Mesa Drive,
Mesa 85210
North Valley Precinct Email Gerald William
Phone: 372-2000
Email Mike Rowe
Phone: 372-2566
372-3468 14264 W. Tierra Buena Lane,
 Surprise 85374 
San Marcos Precinct Email Jay Tribshraeny
Phone: 372-3400
Email Nathan Wallace
Phone: 372-3479
372-3468 201 E. Chicago Street,
Chandler 85225 
San Tan Precinct Email Sam Goodman
Phone: 372-3400
Email Stephen Allen
Phone: 372-3445
372-3441 201 E. Chicago,
Chandler 85225
South Mountain Precinct Email Cody Williams
Phone: 372-6300
Email Mahogany Kennedy
Phone: 372-6314
372-6410 620 W. Jackson Street,
Phoenix 85003 
University Precinct Email Tyler Kissell
Phone: 372-3400
Email Karyn Lathan
Phone: 372-3421
372-3414 201 E. Chicago Street,
Chandler 85225
West McDowell Precinct Email Teresa Lopez
Phone: 372-6300
Email Byron Rhymes
Phone: 372-6312
372-6408 620 W. Jackson,
Phoenix 85003
West Mesa Precinct Email Elaissia Sears
Phone: 480-964-2958
Email Brandon Giles
Phone: 480-649-2652
969-1098 2050 W. University Dr.,
Mesa 85201 
White Tank Precinct Email Heidi Owens
 Phone: 372-8003
Email Mark Sinclair
Phone: 372-8193
372-8205 10420 W. Van Buren Street, Number 103
Avondale 85323

SUPERIOR COURT

Location Name Phone

South Court - Criminal

Jay Adleman

372-5497

North East - Civil

Sara Agne

506-8288

Central Court - Criminal

Arthur Anderson

506-0341

Old Courthouse - Family

Bradley Astrowsky

372-2048

Northeast Court - Family

Alison Bachus

506-7596

Central Court - Family

Justin Beresky

372-5074

Northeast Court - Family

Dawn Bergin

372-2961

Central Court - Criminal

Michael Blair

372-0305

Southeast - Family

John Blanchard

506-3005

Northeast Court - Family

Scott Blaney

372-1095

Old Courthouse - Family

Mark Brain

372-1141

East Court - Civil

Roger Brodman

372-2943

Durango - Family

Lori Bustamante

506-0423

Durango - Juvenile

Robert Brooks

372-3367

Northeast Facility - Civil

Theodore Campagnolo

372-0537

Southeast Juvenile - Family

Rodrick Coffey

372-1783

Old Court House - Presiding Judge - Family

Bruce Cohen

372-0686

South Court - Criminal

Suzanne Cohen

372-1916

Central Court - Family

Gregory Como

372-0754

Southeast Court - Juvenile

Connie Contes

506-7768

South Court - Criminal

Katherine Cooper

506-8311

East Court - Civil

Christopher Coury

372-3876

Old Court - Family

Max Covil

372-0394

Southeast - Family

Rusty Crandell

372-3140

Southeast Facility - Presiding Judge - Civil

Janice Crawford

372-0844

South East Facility - Juvenile

Kristin Culbertson

372-4762

Old Courthouse - Juvenile

David Cunanan

372-1710

Southeast Facility - Family

Marvin Davis

506-0306

Central Court - Criminal

Adam Driggs

372-1083

Old Courthouse - Civil

Sally Schneider Duncan

506-9042

Central Court - Family

Monia Edelstein

372-0219

East Court - Probabte

Dean Fink

506-3776

South Court - Criminal

Geoffrey Fish

372-1771

Central Court - Association Presiding Judge -Criminal

Ronda Fisk

372-1011

Northeast Court - Civil

Lisa Flores

372-0825

South Court - Criminal

Dewain Fox

372-2260

East Court - Presiding Judge - Civil

Pamela Gates

506-6391

Central Court - Juvenile/Criminal

Jo Lynn Gentry

372-3091

Durango Facility - Juvenile

Michael Gordon

372-0762

Southeast Facility - Juvenile

Jennifer Green

506-0438

East Court - Civil

John Hannah

372-0759

Durango - Juvenile

Michael Herrod

372-0359

South Court - Criminal

Stephan Hopkins

372-5561

Northeast Court - Family

Melissa Julian

372-0935

East Court - Civil

Michael Kemp

372-0608

Northwest Regional Center - Family

Joseph Kierfer

372-6553

East Court - LCA

Daniel Kiley

372-3839

South Court - Criminal

Ronee Korbin Steiner

506-1927

Old Courthouse - Presiding Judge - Juvenile

Joseph Kreamer

372-1764

Central Court - Family

Margaret Labianca

372-1694

Durango - Juvenile

Todd Lang

372-2322

Central Court - Family

Kerstin LeMaire

506-8245

East Court - Civil

Margaret Mahoney

506-0387

Central - Criminal

Michael Mandell

372-5052

East Court - Civil

Daniel Martin

372-2925

Southeast Facility - Family

Suzanne Marwil

372-1828

East Court - Civil

Scott McCoy

372-3603

Durango - Family

Julie Mata

372-0825

Central Court - Criminal

Kathleen Mead

506-2500

East Court - Civil

Joseph Mikitish

372-1547

Central Court - Criminal

Scott Minder

506-0221

South Court - Criminal

Frank Moskowitz

506-7140

South Court - Criminal

Rosa Mroz

372-0384

Durango Facility - Juvenile

Karen Mullins

372-1160

Old Court House - Juvenile

Sam Myers

372-2940

Central Court - Family

Suzanne Nicholls

372-0901

Southeast Facility - Civil

David Palmer

372-3980

Nothwest Court - Family

Susanna Pineda

372-2958

East Court - Association Presiding Judge - Probate

Jay Polk

372-0874

Southeast Facility - Family

Adele Ponce

372-2168

Central Court - Family

Michael Rasses

506-0428

Northeast - Family

John Rea

372-0382

Central Court - Criminal

Laura Reckart

506-5861

Southeast Facility - Family

Joshua Rogers

506-1603

Southeast Facility - Juvenile

Jeffrey Rueter

372-5465

South Court - Criminal

Timothy Ryan

372-3081

South Court - Criminal

Jennifer Ryan-Touhill

372-0920

South Court - Criminal

Teresa Sanders

506-4791

Nourtheast Court - Family

Aryeh Schwartz

506-3892

Southeast Court - Family

Joan Sinclair

372-4553

East Court - Civil

James Smith

372-5945

Central Court - Presiding Judge - Criminal

Patricia Starr

506-4614

East Court - Civil

Sherry Stephens

506-4818

Central Court - Criminal

Howard Sukenic

506-8214

Durango Facility - Juvenile

Pamela Svoboda

372-1983

East Court - Civil

Timothy Thomason

506-0573

Central Court - Criminal

Peter Thompson

372-3579

Southeast Facility - Juvenile

David Udall

506-5514

Northwest Regional - Presiding Judge - Family

Lisa Ann Vandenberg

372-6595

East Court - Presiding - Civil/Tax

Danielle Viola

506-3442

East Court - Civil

Randall Warner

372-2966

Old Courthouse - Family

Kevin Wein

506-7618

Old Courthouse - Presiding Judge

Joseph Welty

372-2537

Southeast Facility - Civil

Tracey Westerhausen

506-6251

Central Court - Criminal

Chuck Whitehead

372-8496

Old Courthouse - Juvenile

Christopher Whitten

372-1164

South East Court - Juvenile

Cassie Woo

372-3592

Comment

You need to be a member of Arizona Freedom Alliance to add comments!

Join Arizona Freedom Alliance

Comment by WM T(Sparky)Smith '64 on September 21, 2021 at 11:25pm

In doing a little research I found how the replacement Supervisor will be selected---now I know you are not going to believe this---THE BOS get to chose!

I am very sure the will look long and hard to select someone that has a very open mind toward getting to the bottom of these election problems in MARICOPA COUNTY----NOT!!!

Comment by WM T(Sparky)Smith '64 on September 21, 2021 at 11:20pm

Well  lots going on in Maricopa County

District 2 Supervisor Steve Chucri has resigned effective Nov 5 over some comments he admits making concerning  the so called audit by Dominion and  Maricopa county.. He called them BS!

© 2021   Created by Arizona Freedom Alliance.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service